Pracovné zošity vo 4. triede obsahovali úlohu, ktorý vzbudil veľkú kritiku.

V pracovnom zošite pre štvrtú triedu slovenských základných škôl sa objavil úloha, v ktorom sa mali žiaci zamyslieť nad zmenou pohlavia. Potom čo bol túto úlohu zkritizován tak minister školstva Peter Pellegrini tlač učebnice zastavil, aby sa tento atypický úlohu prepracoval.

Úloha bola zkritizován ako rodičmi, sexuológmi tak Alianciou pre rodinu. "Na to, aby si chlapec vybudoval úctu k dievčatám, nemusí snívať o tom, aké by to bolo, keby bol dievčaťom. Ani dievča nepotrebuje snívať o tom, aké by to bolo stať sa chlapcom, aby rozumela chlapcom, "uviedol Anton Chromik z Aliancie pre rodinu.

Rodičia kritikou rozhodne nešetrili. "Mám dcéru a neviem si predstaviť, že by sa učila takéto nezmysly. Keď sme chodili do školy, v učebniciach bolo o sexuálnej výchove veľmi málo a tiež žijeme. V dnešnej dobe sa všetko preháňa, "cituje denník Nový čas živnostníka Rastislava stánok (40) z obce Adamovské Kochanovce.

 

Naopak živnostník Igor Holéczy (39) z Košic v tom problém nevidí. „Nemusí to být vnímáno jako něco sexuálního. Spíš jde o to, aby dívky klukům a kluci dívkám lépe rozuměli v tom, jaké mají potřeby, zájmy a podobně,“ řekl.

„Mám doma prvňáčka a učebnice je zlý sen. Je to nemocné, absurdní až zvrácené. Autora učebnice bych dal rovnou zavřít na psychiatrii,“ řekl rozhořčeně banskobystrický majitel autoservisu Bruno Korýtko (36).